Projekt domu jednorodzinnego z przydomową hodowlą psów

Otoczenie domu

Inspiracją do powstania projektu koncepcyjnego była pasja życiowa i brak gotowych projektów domów jednorodzinnych z amatorskimi hodowlami psów pod jednym dachem. Działka pod zabudowę domu jest położona na obszarze niezabudowanym o powierzchni 3486 m^2 w granicach administracyjnych miasta Łodzi.

Jest usytowana w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Źródła Neru na terenach podmiejskich z dobrze rozwiniętą strukturą komunikacji miejskiej. Okolica jest idealnym miejscem do długich spacerów z psami oraz wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Teren położony jest wśród łąk i niewielkich lasów.

Elewacja

Celem opracowania było stworzenie budynku wolnostojącego jednorodzinnego o charakterze zabudowy podmiejskiej, uwzględniającego indywidualne potrzeby konkretnej, trzyosobowej rodziny na wybranym terenie. Na działce o powierzchni 3486 m^2 zaprojektowana prostą bryłę o wymiarach 31,45 metra długości i 12,53 metra szerokości.

Powstała nowoczesna, dwukondygnacyjna bryła, zbudowana z trzech modułów pełniących odrębne funkcje użytkowe. Jest ona inspirowana modernistyczną estetyką. Dwa budynki połączone są przewiązką, stanowiącą strefę wejściową z możliwością bezpośredniego wejścia z części frontowej i ogrodowej. W domu oddzielono ciągi komunikacyjne i wejściowe osobne dla ludzi i dla zwierząt.

Parter

W centralnej części domu zaprojektowano przestronny hall z garderobą, toaletą oraz ze schodami prowadzącymi na piętro. Strefa dzienna składa się z salonu sięgającego dwóch kondygnacji, połączonego z otwartą przestrzenią kuchenną. Strefa hodowlana dla zwierząt przenika się ze strefą mieszkalną przez pracownię projektanta.

Pomieszczenia hodowlane

W zachodniej części budynku swoje królestwo mają czworonogi z niezależnym wejściem i wyjściem na wydzielony teren. Na obszarze hodowli jest psia kuchnia, łazienka dla potrzeb hodowli oraz izolatka. W częsci hodowlanej zostało przewidziane pomieszczenia, w którym odbywać się będą spotkania z gośćmi hodowli.

Piętro

Na drugą kondygnację domu z przestronnego gallu prowadzą wygodne, trójbiegowe schody. Na piętrze zostały umieszczone strefy nocne domowników oraz pokój gościnny. We wschodniej części domu znajduje się pokój nastolatki z garderobą i łazienką oraz z dwoma tarasami. Z części śrdokowej z bezpośrednim wejściem do przeszklonej galerii okalającej salon można dostać się do biblioteki i pokoju gościnnego. Na końcu galerii powstał pokój pracy dla pana domu. Na piętrze została również zaprojektowana garderob, toaleta oraz pralnia wraz z suszarnią